Aktualitātes | Publicēts:

Jāņa Kristītāja dienas tradīcijas pasaulē

Vairumu svēto pieminam to nāves dienās, bet ar Jāni Kristītāju ir citādi – pašā vasaras vidū kristīgā baznīca visā pasaulē svin viņa dzimšanas dienu. Zemāk aplūkosim interesantākās tradīcijas, ko ticīgie ievēro dažādās pasaules valstīs.

1. Jānis Kristītājs ir Florences, Dženovas un Turīnas aizbildnis, tādēļ jūnijā pilsētās tiek rīkotas plašas svinības ar ugunskuriem, salūtu un gadatirdziņiem.

2. Īrijā tradicionāli tiek svinēta ugunskuru nakts, kur uguns jāuzkur pēc iespējas augstāk kalnos.

3. Vācijā uz baznīcu Jāņa Kristītāja dienā ticīgie nes dažādus augus, kuri tiek svētīti to labai izlietošanai.

4. Kanādā Kvebekā Jāņa Kristītāja diena tiek svinēta kā nacionālie svētki, kuri tika iedibināti vēl pirms franču revolūcijas laika.

5. Holivudā uzņemta V. Disneja animācijas filma ar M. Musorgska mūziku “Nakts kailajā kalnā”, bet sākotnēji skaņdarbs tika nosaukts par “Svētā Jāņa nakti kailajā kalnā”.

6.Anglijā Sv. Jāņa vakarā ikvienam jāuzklāj galds savā pagalmā ar sieru, maizi, dzērieniem un jāpiedāvā ikvienam, kurš dodas garām. Ja izdodas tuvāk iepazīties ar garāmgājējiem, tos aicina arī uz svētku vakariņām mājās.

7. Spānijā, sevišķi Katalonijas apgabalā , tiek gatavots Jāņa Kristītāja dienai veltīts ēdiens ar nosaukumu Coca de Sant Juan, kas veidots kā pīrāgs ar saldu vai sāļu pildījumu.

8. Zviedrijā Jāņa diena ir vieni no svarīgākajiem svētkiem gadā. Jaunā paaudze ievēro tradīciju svētkos apmeklēt kādu ūdenstilpni, lai pieminētu Jāņa Kristītāja darbošanos Jordānas upē. Svētku galdā tiek celta siļķe ar kartupeļiem, kas parasti ir pirmie jaunajā ražā.

9. Filipīnās Jāņa diena tiek svinēta grandiozi un skaļi. Uz ielām notiek koncerti, konkursi un dejas. Visi svētku dalībnieki tiek apslacīti ar svēto ūdeni, tādējādi pieminot Jāņa Kristītāja veikto kristību.

10. Ungārijā Sv. Jāņa nakts tiek svinēta līdzīgi kā citās valstīs, bet šeit svētkiem veltīts viss jūnija mēnesis, kur svinību kulminācija ir uguns degšana svētku vakarā.

Dalies:
facebook twitter draugiem.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

2 × divi =